Acele eden kazanıyor!... Bilgi için tıklayın

Hijyen

Hijyen, Yunancada sağlık anlamındaki hygies kelimesinden türemiştir, sağlık bilim ve hizmetleri, koruyucu hekimlik gibi konuları kapsar. Kısacası sağlık için gerekli koşulların sağlanması ve sürdürülmesi için öngörülen uygulamalardır.

Hijyen sağlık ve temizlik anlamına eşdeğerdir. Hijyenin sözlük anlamı ise; kişinin veya toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesine çalışan beslenme, sağlık ve çevre konularındaki bilgileri bir sentez halinde uygulayan bilim dalıdır.

Hijyen bireysel boyutta başlayıp insanların yaşam alanına, oradan çalışma alanlarına ve en sonunda da toplum sağlığına etki eder.

Gözle görülmeyen mikroorganizmaların hayatımız üzerinde oluşturduğu tehditleri bilmek ve farklı yollarla insan vücuduna transferlerini önlemek sağlıklı hayatın bir zorunluluğu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Burada önemli olan hijyenin kendisi değil, ‘hijyensizlik’ durumudur. Hijyensizlik veya hijyen eksikliği kişinin ve toplumun hayatını doğrudan olumsuz yönde etkileyebilecek, yaşam kalitesini düşürebilecek hatta ve hatta salgın hastalıklara yol açarak bölgeler çapında hayati tehlikeler yaratabilecek bir eksikliktir.

Günümüzün gittikçe büyüyen tehlikelerinden biri olan HIV/AIDS virüsünün bile yayılma nedenleri içerisinde sterilizasyon ve hijyen bağlantılı yetersizlikler varken hijyensizliğe kişisel hayatta tolerans göstermenin büyük problemler oluşturacağı ortadadır.

Sağlımızın Koruyucusu Hijyendir

Ülkemizde hijyen hayatın her alanında gittikçe ön plana çıkmaktadır. Hijyenin başlıca hedeflerinden bir tanesi insanlar için sağlıklı bir yaşam ortamı yaratmaktır.

Hijyen uygulamalarının asıl odağı insan sağlığını korumaktır. Bireylerin sağlığının korunduğu bir ortam beraberinde tüm insanların yaşam kalitesinin arttığı bir toplum getirir.

Hijyen modern yaşamın tehlikelerine ve taleplerine karşı çok önemli bir araçtır. Özetle hijyen daha iyi bir yaşam, daha sağlıklı insanlar ve daha sağlıklı bir toplum demektir.

Hijyenin Yolu Temizliktir

Öncelikle kendi sağlımız olmak üzere başkalarının sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir.
Temizliğin genel bir tanımını yapmak gerekirse, yüzeylere mekanik veya kimyasal olarak zarar veren ve estetik görünümünü bozan her tür olgunun uzaklaştırılması işlemidir.buhar x BTS ile yapılmış bir test sonucunda temiz olduğu düşünüle bir yataktan çıkan mite lar. Ya bunları soluyacak yada kurtulacaksınız... Devamını oku
Yatak Temizliği
buhar X | Etiket Bulutu
Evinizdeki Canavarlar Video

Galeri'yi ziyaret et Devamını oku